סדנאות


הסדנאות של 'גרפיטי חברתי' מעניקות ערך משמעותי הן לקבוצה והן לגוף המזמין. הסדנאות מיועדות לנשים, גברים, בני נוער וילדים, אין צורך ברקע קודם באמנות.
במקביל לתפריט הסדנאות המוצע, כל סדנה נתפרת בהתאם לצורך שלכם, מזמיני הסדנאות ולצורך של הקבוצה – החיבור הזה הוא המומחיות שלי.

בכל הסדנאות נעבוד על ה'בפנים', נלמד ליצור גשר בין הרגש הפנימי לבין התוכן החיצוני, נמצא את הגשר לבטא את המחשבות הקבוצתיות החוצה לעולם. כאשר המטרה היא להניע שינוי ולהעניק למשתתפים כלים של אחריות חברתית, להתמודדות עם כאב וכעס. צורת העבודה בסדנה תומכת בהפחתת אלימות וונדליזם בעזרת כלים של יצירה ואמנות חברתית.
כמנחת הסדנה תפקידי, בין השאר, לעודד את התקשורת בין הקבוצה לביניכם, הגוף המזמין.

כל סדנה בת 10 מפגשים, כך שבתוך סיפור מסגרת הסדנה ישנה התייחסות לתחומי העניין העולים מציורי המשתתפים, מתוכם ניכנס לקשיים שלהם.

סדנת כעס

יש לנו תגובה אוטומטית כאשר עולה רגש של כעס. גברים יכולים יותר להתפרץ, נשים צריכות, חברתית, להיות מאופקות. בשני המקרים יש צורך בגמישות, כדי להניע תהליך של שינוי לטובה.

סדנת הכעס לקבוצות מודרות, מסייעת לשים את הכעס על השולחן, לתת לו לגיטימציה, לפסל, לצייר, להתבונן ולמצוא נתיבים חדשים לביטוי הכעס והכאב הקיימים.

סדנאות הכעס הניבו שינויים מעשיים בחייהם של המשתתפים. הפעילות הזו מאפשרת לבצע סגירת מעגל עם פרקי עבר לא פתורים.

בסדנת הכעס, אישה מהמגזר הערבי עשתה עבודה פנימית אשר אפשרה לבן שלה לחזור הביתה, אחרי בריחה מהמשפחה לחו"ל למשך שנתיים.

בעקבות סדנת הכעס, ילדה של משתתף העלתה את ציונה ממוצע 50 לממוצע 80 והתקבלה לתיכון טוב ברמת גן.

בעקבות סדנת הכעס, הצליחה אישה ליצור קשר עם בן זוג לשעבר, סביב מערכת יחסים שהגיעה לשבר, זכתה בהתנצלות וסגרה מעגל.

סדנת רב תרבותיות

לאחר שלמדתי קורס של פסיכואקטיב לטיפול פוליטי, יכולתי להעביר את התכנים גם לקבוצות איתן אין לי שפה, בהגדרה הקונקרטית ביותר, משותפת. קבוצות של נעריםות פליטים, מבוגריםות פליטים, וא/נשים מהחברה הערבית בתחום הקו הירוק ובשטחים. כיון שהעבודה מתבצעת דרך האומנות וההבנה של הקבוצה מעבר למילים, יש אפשרות לעבוד עם תרגום או בלי, מנסיון. הסדנה פותחת מרחב להציף את התכנים מול המדינה, הפטריארכיה, ומול עצמם כיחיד וכקבוצה. בתהליך הקבוצתי נערוך סדר והרגעה, נחליט החלטות קבוצתית, נתכנס מול תכנים מוסכמים, כך שהקבוצה תדע לבטא את עצמה בצורה בהירה ונחושה, תופסת מקום ברור בעולם ונוכחת.

ניתנת למצייר הבחירה אם לשמור את אותה מציאות שיצר, לבעוט אותה מחייו או פשוט להיפרד ממנה לשלום. בעיניי, רוב האנשים מפחדים להתמודד עם מצבי הכעס, מדהים כמה היה לי קשה להיפרד

 

תועלות מרכזיות של סדנאות 'גרפיטי חברתי' מנקודת מבט פסיכולוגית:

  • תהליך לא מילולי באמצעותו נוצר מגע בין היחיד לקבוצה העוזר בשינוי ומיצוב מקומו. הסדנא מאפשרת מגע תהליכי מתמשך ומעבר רב שלבי המזגזג בין האינדיבידואל למיצובו בקבוצה.
  • חשיפה והבעה של תכני זהות באמצעות שימוש בכלים חברתיים ואומנותיים.
  • חיבור אישי לתשוקה והעצמה אישית של כלל חברי/ות הקבוצה (אין צורך בכשרון כדי ליצור גרפיטי(.
  • הפחתת ונדליזם, על ידי יצירת פעולה ואחריות של קבוצות מוחלשות.
  • דו שיח, הנכחה ונראות של הקבוצה במרחב הציבורי דרך ציור הגרפיטי הקבוצתי.

יצירת אמירה קבוצתית (סלוגן) שהינה תוצאה של דיאלוג בין חברי הקבוצה ואשר עמה יוצאת הקבוצה אל המרחב הציבורי, מונכח משפיע ומעורר שיח של עוברים ושבים במרחב הציבורי.

נגן וידאו

סדנת גרפיטי חברתי

מפגש עם קבוצה נועד לברר את הקול הקבוצתי המשותף לכולםן ולתת לו ביטוי ויזואלי על גבי קיר ברחוב, באישור ובהסכמת הרשות או העירייה. התהליך בסדנה עובר דרך שלבי הכרות, העלאת נושאים משותפים ואישיים הנוגעים לכל חברי הקבוצה, שימוש באמצעים לא מילוליים 'האישי הוא הפוליטי' מחדד ומבהיר את האמירה, בשלב הביצוע מקבלים המשתתפים הדרכה מעשית כיצד לבצע ביחד את הגרפיטי, בצורה אסתטית, כך שיאפשר ביטוי ויזואלי ומובן לאוכלוסיה העירונית. זו סדנה תרפויטית משמעותית התומכת בראייה הקבוצתית תוך יצירת הקשר עם גופי הממסד.

עיריה? עמותה? ארגון או חברה?

מעוניינים בעבודת גרפיטי קבוצתית לצרכי העצמה, גיבוש או הגברת תחושת השייכות?

התקשרו ונחשוב ביחד על סדנה שתהיה תפורה ממש על פי מידתכם, עם אוזן קשבת ומחיר חברתי!

    טלפון:0523523306